Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

OSP w Dymitrowie Dużym

Ochotnicza Straż Pożarna w Dymitrowie Dużym

 

Rok założenia - 1900
Liczba osób w jednostce - 35

 

Zarząd OSP w Dymitrowie Dużym:

Prezes                                      Andrzej Bojda   

Naczelnik                                 Zdzisław Nowak

Skarbnik                                   Justyna Bojda

Sekretarz                                 Tomasz Młyniec

Gospodarz                               Wiesław Ślęzak

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Dymitrowie Dużym powstała w 1900 roku. Jednostka liczy obecnie 35 osób, w tym 20 mężczyzn, 5 kobiet i 10 członków MDP. Należy podkreślić, że MDP chłopców na gminnych zawodach sportowo-pożarniczych w roku 2017 roku zajęła 1 miejsce i uzyskała awans na zawody powiatowe, z których wróciła z trzecim miejscem.

Jednostka dysponuje średnim samochodem gaśniczym marki Star 244 GBM 2/8 przekazanym z OSP Baranów Sandomierski w 2015r. Oprócz samochodu na wyposażeniu jednostki znajduje się motopompa, pompa szlamowa, agregat prądotwórczy, pilarka oraz inne potrzebne sprzęty. Dodatkowo jednostka znajduje się w posiadaniu zabytkowej sikawki konnej.

W maju 2016 roku podczas gminnych obchodów Dnia Strażaka został oficjalnie oddany do użytku budynek remizy, wybudowanej w miejscu dawnego Domu Ludowego.

Z uwagi na położenie Dymitrowa pomiędzy wałami rzek Wisły i Babulówki działania druhów polegają głównie na ochronie przeciwpowodziowej miejscowości. W szczególności należy wyróżnić lata 2001 i 2010,gdy przez kilka dni nieprzerwanie cała społeczność układała worki z piaskiem na rozmoklym wale. Dodatkowo, po opanowaniu sytuacji w naszej gminie druhowie wraz z pompą udali się na pomoc do gminy Gorzyce, gdzie wypompowywali zalane posesje.