Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Zespoły artystyczne

ZESPÓŁ TANECZNY "PEREŁKI"

 

Zespół Taneczny „PEREŁKI” działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim już ponad 10 lat. Zrzesza dzieci i młodzież od 5-13 roku życia, dlatego pracują w dwóch grupach wiekowych rozwijając swoje talenty. Mali i nieco więksi tańczą dzisiaj wiele inscenizacji i układów opartych na tańcu współczesnym i estradowym.Cechy wyróżniające zespół to dobra choreografia, muzyka, kostiumy, bajkowość, urok i wdzięk tancerzy. Większość dzieci z zespołu pracuje dopiero od września, ale świetnie sobie radzi w roli małych tancerzy – debiutantów.

Oto najważniejsze osiągnięcia zespołu:

2001 rok – udział zespołu w II Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „DEBIUTY” w Rzeszowie oraz „O Laur Rzecha” w Dębicy
2002 rok – wyróżnienie na III Przeglądzie Form Tanecznych w Rzeszowie
2003 rok – II miejsce w kategorii tańców estradowych w IV Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „DEBIUTY” w Rzeszowie
2004 rok – wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „DEBIUTY” w Rzeszowie oraz udział zespołu w Konfrontacjach Dziecięcych Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Tańcowały Dwa Michały” w Przemyślu
2005 rok – I miejsce na VI Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych w Rzeszowie
2005 rok – II miejsce w kategorii młodzieżowej i dziecięcej Zespołów Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych „ARABESKA” w Bełżcach
2006 rok – udział zespołu w Ogólnopolskim Tanecznym Sabacie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych „ZŁOTA MIOTŁA BABY JAGI” Kielce
2007 rok – dwa wyróżnienie w kategorii dziecięcej i młodzieżowej na Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „DEBIUTY” w Rzeszowie
2008 rok – wspaniały jubileusz zespołu

 

 

ZESPÓŁ TANECZNY „NOWE POKOLENIE”


Zespół Taneczny „Nowe Pokolenie” to dzieci i młodzież utalentowana tanecznie. Pracują od września 1999 roku przy Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu w sześciu grupach wiekowych (4 -20 lat), ciągle rozwijając swoje umiejętności ruchowo-taneczne.

Młodość ma swoje prawa, ma wiele energii i wdzięku, który można zobaczyć w tańcach z dziedziny estradowej i dyskotekowej. Można je obejrzeć na corocznych imprezach „Wiosenne Igraszki”, „Dni Baranowa”  „Festynie Rodzinnym”  w Skopaniu oraz na wielu okolicznościowych imprezach nie tylko gminnych.

Reprezentowały naszą gminę w Lubaczowie, Iwoniczu Zdroju, Rzeszowie, Kielcach, Tarnobrzegu, Machowie, Bełżycach i wielu innych miejscowościach gdzie przyjmowane było bardzo ciepłym aplauzem. Są ozdobą na balach przebierańców, które uatrakcyjniają zimowe wieczory karnawałowe.

Grupy tworzą wiele barwnych obrazków tanecznych estradowych i dyskotekowych.

Mają swoje małe i większe sukcesy zdobyte na Wojewódzkich Przeglądach Tanecznych:

2001 rok – wyróżnienie na II Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „DEBIUTY” w Rzeszowie

2004 rok – udział zespołu w Konfrontacjach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Tańcowały Dwa Michały” w Przemyślu

2005 rok – I miejsce na VI Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych w Rzeszowie

2005 rok – wyróżnienie – Przegląd Amatorskich Zespołów Tanecznych „ARABESKA” w Bełżcach

2006 rok – udział zespołu w Ogólnopolskim Tanecznym Sabacie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych „ZŁOTA MIOTŁA BABY JAGI” Kielce

2007 rok – dwa III miejsca w kategorii dziecięcej i młodzieżowej na Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „DEBIUTY” w Rzeszowie

2009 rok - wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych w Rzeszowie oraz koncert jubileuszowy zespołu

2010 rok  - dwa wyróżnienia – dla gr.II i gr.III Zespołu Tanecznego „Nowe Pokolenie” na  Ogólnopolskim Przeglądzie Różnych Form Tanecznych w Rzeszowie

2010 rok – udział w II Festiwalu Tańca "Powiew" – Interpretacje Taneczne w Tarnobrzegu

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „SKOPANIE”

 

Działalność zespołu została zawieszona z powodu wyjazdu instruktora - Pawła Detki.

GRUPA TEATRALNA

 

Rok założenia grupy teatralnej jest trudny do określenia. Na pewno początki sięgają działalności Pani Czesławy Bednarz (lata 60 - siąte i 70 -dziesiąte). W latach 80 - dziesiątych teatrem dziecięcym zajmował się Pan Paweł Detka.
Obecnie tą działalnością zajmuje się instr. Wojtek Gwoździowski, który pracuje w ŚDK już od 1992 roku. Od tego czasu udaje się corocznie zrealizować jakieś przedstawienie. Oto tytuły niektórych z nich : "Pani z Masabielskiej Groty", "Janek i Marianek", "Śpiąca Królewna", "Kopciuszek", "Duży Zielony Problem", "Pokój do wynajęcia", "Wyliczanka".


Zespół teatralny swoją prace zazwyczaj rozpoczyna we wrześniu. W marcu lub w kwietniu jest premiera, a następnie przedstawiamy spektakle dla większości szkół podstawowych naszej gminy, które zapraszamy do ŚDK lub do MGOK w Baranowie. Tradycyjnie końcem maja, wyjeżdżamy na Międzywojewódzki Przegląd Teatrzyków Dziecięcych w Strzyżowie, z którego corocznie przywoziliśmy tylko wyróżnienia. Tak było do roku 2003, lecz w następnym roku nastąpił przełom. Po wielu poszukiwaniach otrzymaliśmy scenariusz, który warto było zrealizować. Była to współczesna sztuka Elżbiety Jodko – Kula pt. „Duży Zielony Problem”. Sztuka od samego początku przypadła dzieciom do gustu, do tego stopnia, że na następnym przeglądzie zajęliśmy I miejsce. Na dodatek nasza perełka Ola Klich otrzymała I nagrodę za kreacje aktorską – za role Karoli.

Obecnie w teatrze występują: Aleksandra Klich, Izabela Kędziora, Agnieszka Klich, Justyna Klag, Magdalena Partyka, Adrian Pluta, Maciej Wąchała, Łukasz Pluta, Jan Czechura, Mateusz Jarosz. Oprócz dziecięcych przedstawień teatralnych ŚDK zrealizował wiele Jasełek, Herodów i tym podobnych widowisk. Teatr to również dla naszego środowiska kabaret. Tak, proszę Państwa kabaretowe scenki mają u nas wielu fanów i cieszą się dużym zainteresowaniem. Zresztą humor to dobre lekarstwo na niepogodę, tę za oknem i tę w sercu. W kabarecie prym wiodą: Ela Trześniowska, Sara Trubiłowicz, Paweł Dobrowolski, Marcin Raś, Paweł Senejko, Damian Bielski, Daniel Kołacz, Wojtek Gwoździowski. Niegdyś niezapomniane kreacje w teatrze i kabarecie stworzyli Renata i Paweł Detkowie oraz Adrian Knych i wielu innych osób znamienitych.

LASOWIACZKI

 

Lasowiaczki zespól obrzędowy założony w 1976 roku przez Marię Kozłową. W ciągu wieloletniej działalności zespól przemierzył tysiące kilometrów, odwiedził wiele regionów kraju. Występował nie tylko przed rodakami, ale również przed obcokrajowcami. Dzięki zespołowi przetrwało wiele pieśni i tańców z dawnej wsi polskiej. Lasowiaczki przez okres swojej działalności przygotowały wiele ciekawych widowisk, zdobyły sporo prestiżowych nagród, zadziwiając widza tematyką. Inscenizowały takie ważne tematy jak: Święta Bożego Narodzenia, Święto Matki Boskiej Gromnicznej, Wielki Tydzień, Święta Wielkanocne, Przednówek, Noc Św. Jana, Zielne Świątki, Żniwa i wiele innych. Zespól jest laureatem wielu konkursów oraz zdobywcą wielu wyróżnień i nagród.

Do najbardziej aktywnych, zasłużonych osób działających w zespole Lasowiaczki należą: p. Anna Rzeszut , Zofia Wydro, Józefa Marzec, Jan Guła, Kazimiera Malinowska, Barbara Sroczyńska, Jadwiga Malinowska.

ZESPÓŁ TANECZNY FLASH

Grupa taneczna FLASH zaczyna w tym roku trzeci rok swojej działalności. Tak na prawdę nie można powiedzieć, że zespół reprezentuje jeden styl tańca. W każdym stylu tak jak w każdym człowieku jest coś wyjątkowego. Preferujemy głównie taniec nowoczesny, dancehall i elementy styli typu jazz, new style itp.
Od małych kroków, ciężką pracą i wspólna pasją podążyliśmy wspólnie do występów na dużych scenach. Występujemy głównie na terenie Gminy Baranów Sandomierski oraz Padew Narodowa. Jednak zdarzają się również pokazy gościnne np. na gali tanecznej w Nowej Dębie. Każdego roku staramy się przygotować wspaniałe widowiska dla mieszkańców wyżej wymienionych miejsc. Zespół szykuje dla Was całą masę niespodzianek, których nie możecie przegapić! Głównym wydarzeniem będzie spektakl taneczno-wokalny "Alicja w Krainie Czarów" ( planowany na styczeń 2015 r. ) w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim.
Oprócz licznych występów pojawiamy się na tanecznych przeglądach. Po pierwszym przeglądzie „Złoty Gryf” w Dębicy, myślę, że wyróżnienie od Jury można uznać za bardzo dobry i motywujący początek dla tancerzy.
Z roku na rok moja młodzież pokonuje coraz więcej szczebli trudności. Stają się bardziej zaangażowani nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Umieją pokazać wiele różnych emocji na scenie, a gdy dorzucają do tego swój zapał i energię, tworzą coś naprawdę  wyjątkowego i prosto z serca. Uwielbiam współpracować z nimi i bardzo się do nich przyzwyczaiłam. Można by powiedzieć, że są dla mnie taką całkiem inną, taneczną rodzinką. Wierze, że razem z nimi, wspólnie możemy osiągnąć wszystko i spełniać nasze marzenia. Założycielką i instruktorką tańca zajmuje się Ewa Pluta.