Wystawa poświęcona żołnierzom wyklętym

15-01-2014

Zespół Szkół w Skopaniu i MGOK w Baranowie Sandomierskim zapraszają na wystawę
„ POLSKIE PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE W LATACH 1944 -1956”.

Na zaproszenie Zespołu Szkół w Skopaniu , w dniach 13-30 stycznia gości w naszej gminie przygotowana przez  Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN  w Lublinie wystawa
„ Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944 -1956”. Wystawa prezentuje cząstkę mało nam znanej historii „żołnierzy wyklętych” czyli polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego. Celem wystawy jest wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej z lat 1944–1956. Zadaniem prezentowanych fotografii jest ukazanie w symboliczny sposób tego, co stanowiło istotę Polski podziemnej. Fotografie i materiały wykorzystane do wystawy pochodzą głównie ze zbioru zgromadzonego na potrzeby wydawnictwa „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956”.
       Dla żołnierzy walczących o niepodległość Polski II wojna światowa nie zakończyła się
z chwilą opuszczenia ziem polskich przez armie niemieckie. Armia Czerwona wkraczając
w styczniu 1944 roku na ziemie polskie przyniosła Polakom kolejną okupację. Żołnierze Polskiego Podziemia do połowy lat pięćdziesiątych prowadzili walkę z okupantem sowieckim. Jesienią 1963 roku w małej wsi w województwie lubelskim zginął podczas obławy Józef Franczak. Był ostatnim żołnierzem antykomunistycznego podziemia.
       W zamyśle komunistów, którzy z pomocą armii sowieckiej przejęli władzę w Polsce, żołnierze niepodległościowego podziemia zbrojnego mieli zostać całkowicie wymazani
z pamięci historycznej Polaków. Starannie zacierano  ślady komunistycznych zbrodni –
objęto tajemnicą państwową miejsca pochówku  poległych w walce z NKWD i  UB, a także miejsca, gdzie ukrywano ciała ofiar tzw. mordów sądowych – skazanych na śmierć po fikcyjnych procesach lub pozbawianych życia bez wyroku, mordowanych skrytobójczo, oficerów i dowódców podziemia niepodległościowego. Komunistyczne sądy skazały na  śmierć m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „ Nila”, Leopolda Okulickiego, Jana Rodowicza
„ Anodę”, rotmistrza Witolda Pileckiego, Hieronima Dekutowskiego „ Zaporę”, Zygmunta Szendzielarza „ Łupaszkę”, Gracjana Fróga „ Szczerbca” i Łukasza Cieplińskiego.
         Pomimo tych działań  pamięć o Żołnierzach Wyklętych przetrwała. 4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

Osoba publikująca: Tomasz Priuś
Osoba aktualizująca: