Pomnik Orła Piastowskiego na baranowskim rynku!

17-03-2021

Dzięki staraniom Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, pracowników Urzędu Miasta i Gminy, członków Zarządu Rady Osiedla
w Baranowie Sandomierskim oraz Towarzystwa Historycznego ,,Mały Wawel’’  Orzeł Piastowski „wylądował” i  dumnie rozpościera swoje skrzydła nad baranowskim rynkiem.

Pomnik ma nie tylko wzbogacać krajobraz miasta i być godnym miejscem do obchodów uroczystości państwowych i gminnych, ale przede wszystkim przypominać mieszkańcom o ważnej historycznie dacie związanej z nadaniem dla Baranowa Sandomierskiego w 1354 roku przez Króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich. Mamy nadzieję, że dzięki jego obecności nie zapomnimy o tak ważnym wydarzeniu, które na przestrzeni wieków zapewniało prestiż i rozwój naszej ,,Małej Ojczyzny’’ i jej mieszkańców.

Forma pomnika łączy w sobie  dwa aspekty: lokalny, czyli upamiętnienie nadanie praw miejskich dla stolicy Gminy - Baranowa Sandomierskiego oraz aspekt ogólnonarodowy odwołujący się do figury orła z rozpostartymi skrzydłami,  jako symbolu wolnej i niepodległej Polski.

Autorem wykonanych elementów rzeźbiarskich był uznany artysta rzeźbiarz Sławomir Micek.

Osoba publikująca: Magdalena Kosztur
Osoba aktualizująca: Magdalena Kosztur