Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu informuje:

17-03-2014

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu informuje:

Już od wielu lat przełom zimy i wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków.Za ponad 94% przyczyn powstania tego typu pożarów odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem wśród znacznej części społeczeństwa panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy. Tymczasem tego typu pożary niosą ze sobą tylko i wyłącznie straty dla środowiska naturalnego.
     Podczas pożaru trawy powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla ludzi z uwagi na możliwość zaczadzenia. Zadymienie powoduje również zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.
    Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko, a powiewy wiatru wzmagają szybkość rozprzestrzeniania się ognia. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru pożary bardzo często wymykają sie spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem suchych traw na terenie całego kraju giną ludzie,
w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy !!!
Wypalanie suchych traw i pozostałości roślinnych jest bardzo niebezpieczne, ale też niedozwolone!

Określa to m.in. ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach, w których zawarto zapisy dotyczące zakazu wypalania wierzchniej wartswy gleby i pozostałości roślinnych.
     Za tego typu przewinienia grożą surowe sankcje karne określone w kodeksie wykroczeń oraz kodeksie karnym. Osoba, która dopuszcza się tego czynu podlega karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić do 5000 zł., a nawet karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
     Komenda Miejska PSP w Tarnobrzegu podjęła współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która może nakładać na rolników dotkliwe kary finansowe, oprócz kar nakładanych przez policję czy prokuraturę. Zakaz wypalania traw jest jednym z "Wymogów dobrej kultury rolnej", których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Celowe wypalanie suchej trawy może skutkować obniżeniem płatności bezpośrednich do 20%, a w zupełnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.
     W związku z powyższym Komenda Miejska PSP w Tarnobrzegu będzie przekazywała Agencji informacje, dotyczące lokalizacji pożarów traw w celu prowadzenia bieżących kontroli.

Info:
                                                                                                                                                                                               Komenda Miejska PSP w Tarnobrzegu