Kolejne środki na inwestycje w naszej Gminie

09-12-2020

Ruszył kolejny etap Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w ramach którego na podkarpacie trafi ponad 789 mln zł. W ramach programu powstanie wiele ważnych inwestycji realizowanych przez Samorządy.

Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych przekaże jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych,

W ramach kolejnej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji jednostki samorządu terytorialnego mogły wnioskować o środki na konkretne zadanie. Nabór tych wniosków trwał do 30 września 2020 roku. Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

W dniu wczorajszym ogłoszono beneficjentów drugiego naboru części konkursowej, gdzie przyznano na inwestycje 4,35 mld złotych. W gronie nagrodzonych znalazła się Gmina Baranów Sandomierski, która otrzymała dofinansowanie na dwie inwestycje.

Pierwsza inwestycja obejmuje przebudowę i rozbudowę budynku przedszkola w miejscowości Wola Baranowska, tj. dobudowę dużej sali dydaktycznej, modernizację zaplecza socjalno-technicznego, zakup wyposażenia i wykonanie parkingu dla rodziców. Obiekt posiada aktualnie 2 sale dydaktyczne, jedną dla 24 i drugą dla 18 dzieci oraz zaplecze techniczne. Mała powierzchnia powoduje ograniczenia w rekrutacji oraz przenoszenie zajęć do sąsiedniego budynku szkoły. Na tą inwestycję Gmina otrzymała 1 100 000,00 zł .

Z kolei drugie zadanie polegać będzie na głębokiej termomodernizacja budynku Zespołu Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim pełniącego funkcję dydaktyczną wraz z przebudową instalacji elektrycznej, sanitarnej i odgromowej. Zakres prac obejmuje ponadto wymianę rynien i rur spustowych, remont schodów zewnętrznych oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.  Wartość środków pochodzących z RFIL na to zadanie to 2 000 000,00 złotych.

Warto przypomnieć, że w tym roku otrzymaliśmy już takowe dofinasowanie w ramach pierwszego etapu konkursowego, w kwocie 4 033 429,00 zł na inwestycje w naszej Gminie.

Osoba publikująca: Magdalena Kosztur
Osoba aktualizująca: Magdalena Kosztur