Gmina Baranów Sandomierski w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

28-02-2014

Gmina Baranów Sandomierski w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym dniu składamy hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – ppłk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.¬¬¬_ Włączając się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" Zespół Szkół w Skopaniu przygotował III edycję konkursu gminnego „ Niepokorni, niezłomni, wyklęci…”. Konkurs ten objął swoim patronatem Burmistrz Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim, Pan Jacek Hynowski. Fundatorami nagród w konkursie byli: Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski oraz Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim, będący również współorganizatorem konkursu. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie promujących Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” prac, zainspirowanych losami żołnierzy II konspiracji. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, podczas gminnych obchodów tego święta. W uroczystości przygotowanej przez nauczyciela historii, Panią Annę Kuśnierz oraz Panią Barbarę Tłuścik , uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz szkół biorących udział w konkursie. Zwycięzcy i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody z rąk Burmistrza M. i G. Jacka Hynowskiego i Zastępcy Burmistrza Jana Pelczara oraz Dyrektora Zespołu Szkół w Skopaniu Marzenny Lasek. Zwycięskie prace zostały wyeksponowane w formie wystawy towarzyszącej uroczystości. Będzie je można obejrzeć w MGOK w Baranowie Sand. Tragiczne losy „Żołnierzy Wyklętych”, w przejmujący sposób zilustrowała młodzież ze Skopania, prezentując patriotyczny spektakl pt. „ Przywróćmy pamięć…”. Sugestywna scenografia i oprawa muzyczna podkreślały wymowę inscenizacji. Realizowane przedsięwzięcie było wzruszającą i piękną lekcją nieznanej z podręczników, najnowszej historii naszej Ojczyzny.

Osoba publikująca: Tomasz Priuś
Osoba aktualizująca: