Dopłaty dla rolników

15-03-2021

Od dziś do rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie dopłat obszarowych i bezpośrednich. Wnioski  należy złożyć do 15 maja, jednak ze wzgledu na to, iż ten dzień wypada w sobotę, będzie to można zrobić (bez żadnych sankcji finansowych) jeszcze do 17 maja. Wnioski przyjmowane będą również po tej dacie – do 11 czerwca. Jednak w takim przypadku za każdy dzień roboczy opóźnienia płatność będzie pomniejszona o 1 proc. Natomiast zgłoszenia zmian we wnioskach można składać do 31 maja 2021 r. Złożenie zmiany po tym terminie powoduje pomniejszenie płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia. Ostateczny termin składania zmian do wniosku upływa 11 czerwca 2021 r.

Do tej pory  rolnicy mieli możliwość złożenia wniosku o dopłaty w formie papierowego oświadczenia o braku zmian we wniosku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Obecnie o wsparcie mogą ubiegać się wyłącznie drogą elektroniczną

Osoby nie posiadają komputera lub mające problemy z wypełnieniem e-wniosku, będą mogły skorzystać z pomocy pracowników biur powiatowych ARiMR. Na ten cel w placówkach Agencji przygotowano specjalne stanowiska, by można było wysłać wniosek, a wsparciem w kwestiach technicznych będą służyć wyznaczone do tego przeszkolone osoby.

W tym roku wprowadzono kilka zmian usprawniających korzystanie z aplikacji eWniosekPlus, m.in. dodana została sekcja wskazująca na najbardziej aktualny wniosek wysłany do ARiMR; generowane są ostrzeżenia o niewykorzystaniu w całości maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO) na działce; wyświetlają się błędy, ostrzeżenia czy też wizualizacje w sposób bardziej wyeksponowany; a także umożliwiono przegląd listy upraw czy elementów EFA (obszarów proekologicznych) zdefiniowanych w gospodarstwie.

Szczegółowe informacje, jak złożyć wniosek dostępne są tutaj.

Dostęp do aplkacji dostępny tutaj.

Osoba publikująca: Magdalena Kosztur
Osoba aktualizująca: Magdalena Kosztur